Lähes puolet suomalaismepeistä kannattaa Ylen kyselyssä nykyisillä tiedoilla vapaakauppasopimusta Yhdysvaltojen kanssa.
Mepit perustelevat Ylen mukaan myönteistä kantaansa muun muassa talouskasvulla ja kansainvälisillä standardeilla.
Kokoomuksen eurokansanedustaja Henna Virkkunen arvioi Ylelle, että vapaakauppasopimus kasvattaa nykytietojen perusteella Euroopan taloutta. Samalla EU:n ja USA:n sopimuksen standardit tulevat hänen mukaansa ohjaamaan koko maailmankauppaa.
Lähes puolet suomalaismepeistä arvioi, ettei sopimuksen läpimeno jää kiinni Euroopan parlamentista.
Keskustan euroedustaja Hannu Takkulan mukaan parlamentin ja komission yhteistyö neuvottelujen edetessä on ollut tiivistä, ja komission uusi avoin tiedotustapa on ollut positiivisesti havaittavissa myös parlamentissa. Takkula kertoo, että tästä syystä myös parlamentin ääni on tullut kuuluviin neuvotteluiden aikana.
TTIP-vapaakauppasopimusta kannattavat Ylen mukaan Takkulan ja Virkkusen lisäksi Petri Sarvamaa (kok.), Miapetra Kumpula-Natri (sdp.) ja Liisa Jaakonsaari (sdp.). Sopimusta vastustavat Merja Kyllönen (vas.) ja Pirkko Ruohonen-Lerner (ps.).
Nils Torvalds (rkp.), Sirpa Pietikäinen (kok.), Heidi Hautala (vihr.) ja Anneli Jäätteenmäki (kesk.) eivät osanneet vielä sanoa, ja vastaamatta jättivät Paavo Väyrynen (kesk.) sekä Jussi Halla-aho (ps.).