Rakennusteollisuuden rakentamiskehittämisen johtajan Jukka Pekkasen mukaan selityksiä sille, miksi kouluissa on viime aikoina tapahtunut kattoromahduksia, voi olla kolme.
− Ensiksi syynä voi olla suunnitteluvirhe, eli rakenteet eivät ole riittävän kestäviä. Toinen ja todennäköisempi syy on työvirhe, eli ei ole noudatettu suunnitelmia, Jukka Pekkanen sanoo Ylelle.
− Kolmas syy on, että kattoa kuormitetaan ripustamalla sinne jotakin raskasta, joka vetää sitä alaspäin. Sen pohjalta, mitä olen katsonut uutisointia, niin kaikki näyttäisivät työvirheiltä, hän lisää.
Tiistain vastaisena yönä Loviisan koulun ruokalan sisäkatto romahti. Edelliset tapaukset olivat lyhyen ajan sisällä Kirkkonummella ja Helsingin Oulunkylässä.
Pekkanen korostaa tutustuneensa tapauksiin vain uutisten pohjalta. Hän muistelee, että vastaavanlaisia tapauksia selviteltiin viimeksi yli kymmenen vuotta sitten.
– Sisäkattojen kiinnittämisen pitäisi olla ihan yksinkertainen asia, ja on hämmästyttävää, että tällaisia virheitä saadaan aikaan.
Pekkanen toivoo, että seuraavaksi jokin puolueeton taho selvittäisi, mistä sisäkattojen romahdukset johtuivat. Sen jälkeen pitäisi antaa selkeät ohjeet, kuinka toimia, ja jokaisen rakentajan olisi entistä enemmän kiinnitettävä huomiota laadunvalvontaan.