Oulussa Teuvo Pakkalan koulu on Ylen mukaan lähettänyt oppilaiden vanhemmille viestin, että koulun tulevassa joulujuhlassa lauletaan En etsi valtaa loistoa -kappale. Jouluvirsi sisältää uskonnollisia elementtejä.
– Oppilas voidaan huoltajan toiveesta hienotunteisesti ohjata tämän yhteislaulun ajaksi pois juhlasalista, viestissä kerrotaan.
Koulun rehtori Jari Kestilä kertoo, että aiempina vuosina vastaavia viestejä ei ole lähetetty.
– Meillä oli viime viikolla Opetushallituksen järjestämä koulutustilaisuus, jossa ohjeistettiin tiedottamaan huoltajia, jos juhlassa on uskonnollista sisältöä, Kestilä perustelee viestiä Ylelle.
Uskonnollisista kappaleista koulun tilaisuudessa on keskusteltu sen jälkeen, kun Yle uutisoi tapauksesta, jossa Hämeenlinnassa uskonnottomalle oppilaalle päätettiin maksaa 1 500 euron korvaus uskonnollisen laulun kuulemisesta. Myöhemmin kaupunki teki päätöksen, että korvausta ei makseta.
Kestilän mukaan En etsi valtaa loistoa haluttiin kuitenkin koulun joulujuhlaan, koska kappale on valittu hiljattain myös hetki sitten julkaistuun EU:n laulukirjaan.
– Tämä on arvokasta suomalaista kulttuuriperintöä, kun se on Sibeliuksen säveltämä ja Topeliuksen sanoittama kappale. Haluttiin tämä kappale nyt nostaa ja viedä kulttuuriperintöä eteenpäin, hän sanoo Ylelle.