Yle: Keski-Suomessa suurimmat sähkön siirtohintakorotukset 11 prosenttia

Sähkön siirtohinnat nousevat myös Keski-Suomessa, mutta eivät niin paljon kuin Carunalla, kertoo Yle.

Suurimmat korotukset sähkön siirtohinnoissa Keski-Suomessa ovat Ylen mukaan Järvi-Suomen Energialla ja Savon Voima Verkolla. Molemmat yhtiöt ovat nostaneet tai nostamassa hintojaan 11 prosenttia.

Kaikkiaan kymmenkunta verkkoyhtiötä on ilmoittanut tai ottanut käyttöön uudet siirtohinnat Keski-Suomessa. Suuren hinnankorotuksen takia julkisen kohun keskelle joutuneella Carunalla ei ole sähköverkkoja Keski-Suomen maakunnan alueella.

Savon Voima Verkko perustelee kustannuksia hankalalla maastolla, jonne verkkoja on vaikea kaapeloida.

– Olemme alueella, jossa on hyvin lähellä peruskallio sekä hyvin kivistä ja metsäistä aluetta. Siihen vielä oman haasteensa antaa vesistö, joka käytännössä rikkoo koko meidän maakunnan, kertoo liiketoimintajohtaja Matti Ryhänen Ylelle.

Mainos