Yle: Helsingissä alkaa keskustatunnelin suunnittelu

Kävelykeskusta kulkee käsi kädessä keskustatunnelin kanssa.

Helsingin keskustatunnelin suunnittelutyöt alkavat helmikuun alussa. Samalla kehitetään pääkaupungin kävelykeskustaa, kertoo Yle.

Diplomi-insinööri Katariina Baarman alkaa projektijohtajana vetää Helsingin keskustatunnelin selvitystyötä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vuonna 2008 silloisen keskustatunnelin suunnittelu keskeytetiin, kun Helsingin kuntapoliitikot päättivät panna hankkeen jäihin. Viime syksynä Helsingin uusi pormestari Jan Vapaavuori (kok.) sai kokoomuksen johdolla uuden keskustatunnelin suunnittelun kirjattua Helsingin kaupungin strategiaan.

Strategian mukaan Helsinki selvittää uuden maanalaisen kokoojakadun rakentamista. Tunnelin linjaus on suunnilleen sama kuin aiemmin eli Sörnäisistä keskustan ali Länsiväylälle.

Keskustatunnelin lisäksi hankkeessa suunnitellaan Helsingille myös kävelykeskustan ja mietitään, tuleeko Helsinkiin tienkäyttömaksuja, kuten ruuhkamaksuja.

Kävelykeskusta pystytään toteuttamaan Baarmanin mukaan ainoastaan, jos autoliikenne saadaan siirrettyä Helsingin keskustasta jonnekin muualle, eli maan alle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tavallaan ei tule toista, jos ei tule toista. Kävelykeskustasta ei saada hyvää, jos autoliikennettä ei saada pois kaduilta. Kyllä ne kulkevat yhdessä, Baarman sanoo.

Baarman näkee, että autot eivät kokonaan häviäisi keskustasta, mutta niiden pitäisi vähentyä merkittävästi. Pysäköintilaitoksiin ajettaisiin maanalaisen kokoojakadun kautta. Tunneli veisi myös satamien raskaan liikenteen pois kaduilta.

Selvitystyö kestää kaksi ja puoli vuotta. Kun selvitystyö keväällä 2020 valmistuu, asian etenemisestä päättävät Helsingin poliitikot.

Mainos