Nainen tutkii avoimia työpaikkoja työmarkkinatorista. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Yle: Ex-ministeri alkaa auttaa työttömiä

Jari Lindströmin mukaan nykyiset keinot eivät ole riittäviä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Entinen työministeri Jari Lindström aloittaa ensi vuoden alussa Kouvolan kaupungin työllistämispäällikkönä. Asiasta kertoo Yle.

Lindströmin työtehtäviin kuuluu esimerkiksi uusien ratkaisujen löytäminen pitkäaikaistyöttömyyteen. Hänen mukaansa uusia ratkaisuja tarvitaan, koska nykyiset keinot eivät ole riittäviä.

– Ei ole mitään järkeä jatkaa samalla tavalla kuin ennenkin. Toisella tavalla tekeminen on varmaan työni ytimessä, Lindstöm sanoo Ylelle.

Ihanteellisessa tilanteessa Lindströmin tehtävänä on siis auttaa ihmisiä takaisin työelämään. Hän huomauttaa, ettei se ole koko totuus.

– Fakta on se, että paljon on heitäkin, jotka eivät koskaan tule työllistymään, Lindström kommentoi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)