”Yksi ammattikunta kantaa lähes yksin pakotepolitiikan seuraukset”

MTK vaatii päättäjiltä Venäjän elintarviketuontikiellon takia nopeita toimia maatilojen kannattavuuden parantamiseksi.

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK muistuttaa, että EU:n Venäjä-pakotteiden ja niitä seuranneen Venäjän vastauksen maksavat suomalaiset ja muut eurooppalaiset maanviljelijät.

− Ei ole oikein, että yksi ammattikunta kantaa lähes yksin kansainvälisen pakotepolitiikan seuraukset, toteaa MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila järjestön tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

MTK:n mukaan pakotteet ovat aiheuttaneet suomalaiselle maataloudelle satojen miljoonien eurojen tulonmenetykset ja heikentäneet maatilojen kannattavuuden kipurajalle. Järjestö varoittaa, että asiat eivät korjaannu itsestään ja tilanne näyttää huononevan entisestään.

Marttila haluaa nopeasti uusia kotimaisin talouspoliittisia toimia maatilojen kannattavuuden parantamiseksi. Myös EU:n pitää hänen mielestään ryhdistäyty.

– Laadukkaalle ja turvalliselle suomalaiselle ruualle voidaan löytää uusia vientimarkkinoita, mutta tämä vaatii ponnisteluja myös valtiolta, Marttila arvioi.

Mainos