Tuoreen ruotsalaistutkimuksen mukaan tämä lisää huomattavasti potilaiden maanisia vaiheita, kertoo uutispalvelu Duodecim. Näin ei käy, jos masennuslääkitys yhdistetään samanaikaiseen mielialantasaaja-lääkitykseen.
Ruotsalaisten tulokset julkaistiin American Journal of Psychiatry -lehdessä.
Tulosten perusteella pelkällä masennuslääkityksellä olevat potilaat saavat maniajaksoja lähes kolme kertaa todennäköisemmin kuin potilaat, jotka käyttävät lisäksi mielialantasaajia kuten litiumia.
Yhdistelmälääkityksellä olevien maniajaksoissa ei havaittu muutoksia kolmen kuukauden seurannassa. Maniajaksot sen sijaan vähentyivät, kun lääkityksiä oli jatkettu 3–9 kuukautta.
Kaksisuuntaiselle mielialahäiriölle on uutispalvelu Duodecimin mukaan ominaista vuorottelevat masennus- ja maniajaksot. Jaksojen välillä henkilö voi olla täysin oireeton. Sairaus tunnetaan myös maanisdepressiivisenä häiriönä.