Yrityksessä työskentelevistä 44 prosenttia on sitä mieltä, että lakkoja on liikaa. LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO

Yhä useampi suhtautuu lakkoihin kielteisesti

Työelämässä olevien suhtautuminen lakkoihin on muuttunut.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomen Yrittäjien teettämän Työelämägallupin mukaan nyt 38 prosenttia on sitä mieltä, että Suomessa on liikaa lakkoja. Osuus on noussut huomattavasti alkuvuodesta 2023, jolloin lukema oli 22 prosenttia. Eri mieltä on puolet.

– Ihmiset ymmärtävät, että lakot aiheuttavat taloudellisia menetyksiä ja haittaavat yrityksiä sekä koko taloutta, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä arvioi.

Yrityksessä työskentelevistä 44 prosenttia on sitä mieltä, että lakkoja on liikaa.

– Moni on huomannut, että lakot koituvat työnantajalle haitaksi ja siten vaarantavat oman työpaikan ja talouden, Pentikäinen jatkaa.

Lakkojen määrää liiallisena pitävät erityisesti miehet (47 %), yli 55-vuotiaat (44 %), johtavassa asemassa olevat tai ylemmät toimihenkilöt (54 %), yrittäjät (62 %) sekä ammattiliittoihin kuulumattomat (54 %).

Lakkomyönteisyys puolestaan on merkittävää järjestöissä, joissa 69 prosenttia vastaajista kokee, ettei lakkoja ole liikaa. Myös kunnissa ja niiden yhtiöissä (59 %) sekä hyvinvointialueilla (56 %) työskentelevien keskuudessa lakkomyönteisyys on vahvaa.

– Julkisella sektorilla ollaan lakkomyönteisempiä. Moni ehkä arvioi, että lakot eivät kaada julkista sektoria, vaikka aiheuttavat ongelmia, mutta yrityksen ne voivat pahimmillaan kaataa, Pentikäinen arvioi.

Kyselyn toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 5. – 11.6.2025. Vastaajina oli 1 093 työelämässä mukana olevaa (palkansaajat, yrittäjät, työttömät ja lomautetut).  Vastaajat olivat 18–69-vuotiaita suomalaisia. Aineisto edustaa kohderyhmän työelämässä mukana olevia suomalaisia. Tulosten luottamusväli kokonaistuloksen osalta on 3,0 prosenttiyksikköä suuntaansa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)