Yhä useampi kuolee kaatumiseen

Tyypillisiä kuolemaan johtavia vammoja olivat kallonsisäiset vammat ja reisiluun murtumat.

Kaatumistapaturmista aiheutuvat kuolemat ovat Tilastokeskuksen mukaan lisääntyneet huomattavasti viimeisten vuosikymmenten aikana väestön ikärakenteen vanhenemisen seurauksena.

Niihin kuoli Suomessa 1970-luvulla vuosittain noin 500 henkilöä, kun viime vuonna kuolleita oli yli 1 200, joista miehiä 700 ja naisia 500. Väestömäärään suhteutettuna kaatumisiin kuolleiden määrä on yli kaksinkertaistunut neljässäkymmenessä vuodessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kuolemaan johtaneista kaatumistapaturmista neljä viidestä tapahtui yli 75-vuotiaille. Kaatumisiin kuolleiden keski-ikä oli miehillä 81 vuotta ja naisilla 88 vuotta.

Viime vuosina erityisesti miesten kaatumisturmat ovat lisääntyneet. Viimeisen kymmenen vuoden aikana miesten kuolleisuus tapaturmaisiin kaatumisiin on lisääntynyt yli 10 prosenttia, kun vastaavasti naisten kuolleisuus on pysynyt ennallaan. Miehille tapahtui kaikissa ikäryhmissä suhteellisesti selvästi enemmän kuolemaan johtaneita kaatumisia kuin naisille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kuoleman aiheuttaneista kaatumistapaturmista noin puolet tapahtui viime vuonna kotona ja hieman yli kolmannes sosiaali- ja terveydenhuollon palveluyksiköissä.

Alle 65-vuotiaiden kaatumiskuolemissa noin kolmannes henkilöistä oli alkoholin vaikutuksen alaisena tapaturman sattuessa. Sen sijaan yli 65-vuotiaiden kaatumisturmissa alkoholin osuus oli vain muutama prosentti.

Tilastossa on mukana tapauksia, joissa henkilö on kuollut heti kaatumistapaturman jälkeen tai vasta useamman viikon jälkeen erilaisiin kaatumisesta johtuviin komplikaatioihin. Tyypillisiä kuolemaan johtavia vammoja olivat kallonsisäiset vammat ja reisiluun murtumat. Miehillä pään vammat olivat yleisempiä kuin naisilla, joilla vastaavasti oli suhteellisesti enemmän lonkan ja reiden murtumia.

Mainos