Yhdysvaltojen New Mexicosta on löydetty ”mahdottomiksi” kutsuttuja kvasikiteitä alueelta, jossa vuonna 1945 tehtiin maailman ensimmäinen ydinkoe. Asiasta kertoo Nature.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Kvasikide on kiinteä aineita, joka ovat rakenteeltaan järjestynyt, mutta jaksoton. Kvasikiteitä voidaan valmistaa synteettisesti, mutta tuore löytö on tutkijoille täysin uusi. Alueelta löydetty raudasta, piistä, kuparista ja kalsiumista koostuva aine on nimittäin tiedeyhteisölle entuudestaan tuntematon.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Uudesta aineesta kirjoitetaan tuoreessa Proceedings of the National Academy of Science -tiedejulkaisussa.
Princetonin yliopiston professori Paul Steinhardt uskoo, että uutta kvasikidettä voidaan hyödyntää salaisia ydinkokeita selvitettäessä.