”X ja Facebook kuin halpaa olutta myyvä ravintolaterassi”

Markku Jokisipilän mukaan somessa on taukoamatonta mölinää.
Markku Jokisipilän mukaan some-keskustelujen seuraaminen panee uskon ihmiseen koetukselle. LEHTIKUVA / ANNI REENPÄÄ
Markku Jokisipilän mukaan some-keskustelujen seuraaminen panee uskon ihmiseen koetukselle. LEHTIKUVA / ANNI REENPÄÄ

Turun yliopiston poliittisen historian professori ja eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä kirjoittaa Turun Sanomissa julkaistussa kolumnissaan sosiaalisessa mediassa käytävän keskustelun heikosta tasosta.

– Yhteiskunnallista keskustelua meillä käydään erityisesti X:ssä, jonka parinsadantuhannen aktiivikäyttäjän joukosta löytyy suurin osa suomalaista poliitikoista, toimittajista, tutkijoista ja etujärjestövaikuttajista. Monet heistä ovat aktiivisia myös Facebookissa, Jokisipilä kirjoittaa.

– Valitettavasti varsinkin politiikka-aiheissa Suomen X ja Facebook muistuttavat yhä enemmän halpaa olutta myyvää ravintolaterassia tai huonosti kasvatettujen hurttien kansoittamaa koira-aitausta. Taukoamattomasta mölinästä, huudosta ja haukkumisesta, ylisuurista egoista sekä jatkuvasti sinne tänne hyökkäilevästä aggressiivisuudesta ei näillä tanhuvilla toden totta ole pulaa, hän jatkaa.

Somessa huonosti käyttäytyvät Jokisipilän mukaan kaikkien puolueiden kannattajat.

– Some-typeryys ei katso poliittista väriä, tätä huippuosaamista löytyy niin oikealta, vasemmalta kuin keskeltäkin. Ajankohtaisista aiheista käytyjen ”keskustelujen” seuraaminen todella panee uskon ihmiseen koetukselle.

Jokisipilä antaa ohjeen somessa kirjoitteleville.

– Lue some-kirjoituksesi ennen julkaisua ja mieti, kehtaisitko esittää sen äitisi kuullen. Jos vähänkin epäilet, jätä se julkaisematta tai kirjoita uusiksi. Hyväksy se, että ihmisillä voi olla asioista erilaisia käsityksiä. Arvosta sitä, että julkisuudessa näkyy erilaisia mielipiteitä, hän kirjoittaa.

– Ota aina huomioon sekin, että saatat myös itse olla väärässä. Jätä dramaattinen liioittelu, vääristely, loanheitto ja henkilöön käyminen niille, jotka eivät asia-argumentein pärjää. Ole ihmisiksi.

Mainos