Wille Rydman: Ihmisiä hukkuu Välimerellä Euroopan naiivin idealismin vuoksi

Pakolaisuus ei ole kansanedustajan mukaan hukkumissyy.

Kokoomuksen kansanedustaja Wille Rydman on jakanut Facebookissa Helsingin Sanomien artikkelin EU-rajaviraston johtaja: Siirtolaisten pelastaminen Välimerellä rohkaisee ihmissalakuljetusta.

– EU-rajaviraston johtajan lausunto siirtolaisten pelastamisen rohkaisusta ihmissalakuljetukselle pitäisi olla itsestään selvää, Wille Rydman toteaa.

Rajavirasto Frontexin Fabrice Leggerin mukaan järjestöt rohkaisevat salakuljettajia ja pakottavat siirtolaisia yhä merikelvottomimpiin aluksiin.

Wille Rydmanin mielestä ”tämän pitäisi olla itsestään selvä johtopäätös kelle hyvänsä, jolla on logiikan tajua”.

– Kun asia ei kuitenkaan edelleenkään ole kaikille selvä, on hyvä, että se yhä useammin sanotaan ääneen. Tosiasioiden tunnustamisen jälkeen voitaisiin vihdoin siirtyä myös tosiasioihin perustuvaan politiikkaan.

– Ihmisiä ei huku Välimerellä pakolaisuuden, vaan Euroopan naiivin ja moraalisesti sokean idealismin vuoksi.

Rydman siteeraa myös kohtaa jossa todetaan, että ”IOM:n tietojen perusteella ihmissalakuljettajat jättävät ihmisiä tahallaan pelastettaviksi. Viime viikolla pelastettiin alus, jossa oli 133 ihmistä. Paikalla olleen IOM:n lähteen mukaan ihmissalakuljettajat ottivat aluksesta moottorin ja jättivät aluksen ajelehtimaan sanoen matkustajille, että pelastajat ovat tulossa, kertoo IOM tiedotteessaan”.

Mainos