Ylen TV1:n Pressiklubissa puhuttiin turvapaikanhakijoista. Keskustelussa esille tuotiin Paavo Lipposen mainitsema mahdollisuus, että Eurooppa hajoaa kiintiöihin.
Kokoomuksen Wille Rydmanilta kysyttiin, näkeekö hän vaaran, että Eurooppa hajoaa tähän kysymykseen.
– Minusta se on aivan konkreettinen riski. Ylipäätään Euroopan yhteisyys perustuu siihen että meillä on yhteisiä sopimuksia, joita noudatetaan, ja sillä tavalla koemme että olemme samassa veneessä ja ehkä hyödymme siitä että teemme asioita yhdessä, Wille Rydman vastasi.
– Mutta nyt tässä on sitä eurooppalaista moraalista selkärankaa ehkä useammastakin kulmasta taivuteltu aika vaarallisella tavalla.
Rydmanin mukaan ensin ”vaikka kuinka oli sovittu, ettei makseta yhden yksittäisen jäsenmaan velkoja, niin kuitenkin katsottiin että oli pakko tehdä niin”.
– On ollut myös sopimus siitä että mikä valtio on milloinkin vastuussa esimerkiksi juuri turvapaikanhakijoiden käsittelystä, niin nyt siitäkin…, Rydman totesi.
– Kyllä tämä varmasti herättää siellä sun täällä kysymyksiä, että mikäs yhteisö se tämä onkaan, jossa ei edes omia sopimuksia noudateta.
Hän sanoi toivovansa, ettei EU kaadu, ”mutta olemme kulkeneet yhä riskialttiimmalle vyöhykkeelle”.