Wille Rydman: Ei ole viisasta varoittaa koko ajan ties mistä rasistisista ihmisjahdeista

Kansanedustaja muistuttaa sadusta, jossa turhat susivaroitukset saivat aikaan pahaa.

Kokoomuksen kansanedustaja Wille Rydman on jakanut Facebookissa Helsingin Sanomain jutun, jossa tiedustelujohtaja kyseen­alaistaa Angela Merkelin lausunnot ja epäilee Saksan Chemnitzistä kuvatun videon aitoutta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sadussa poika kerää itselleen huomiota huutamalla suden lähestyvän. Aluksi varoitus saa aikaan paniikkia, mutta kun hälytys kerta toisensa jälkeen huomataan aiheettomaksi, ei siihen enää reagoida. Lopulta susi tulee oikeasti, mutta silloin pojan hätähuutoihin ei enää kiinnitetäkään huomiota, Wille Rydman toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kansanedustajan mukaan ”minusta ei ole oikein viisasta, että koko ajan varoitetaan natseista tai ties mistä rasistisista ihmisjahdeista”.

– Toistuvasti perättömiksi osoittautuvilla hälytyksillä on samanlaiset seuraukset kuin kuuluisassa sadussakin.

Mainos