Wagner-yhtiön sotilaita vastaan iskettiin Afrikassa

Venäjän palkkasoturit tukevat Keski-Afrikan tasavallan hallitusta taistelussa kapinallisia vastaan.
Palkkasotureita Keski-Afrikan tasavallassa. / Vice
Palkkasotureita Keski-Afrikan tasavallassa. / Vice

Kolmen venäläisen palkkasoturin ja kahden paikallispoliisin kerrotaan kuolleen tienvarsipommi-iskussa Keski-Afrikan tasavallassa.

Corbeau News -sivuston mukaan mukaan hyökkäys sattui Berbératin ja Bouarin kaupunkien välisellä maantiellä. Myös viisi maan asevoimien sotilasta haavoittui.

Venäjän asevoimien helikopteri saapui noutamaan haavoittuneet sairaalahoitoon.

Keski-Afrikan tasavaltaan on sijoitettu eri arvioiden mukaan jopa tuhat Wagner-yhtiön palkkasoturia, joiden tehtävänä on maan hallituksen tukeminen kapinallisia vastaan.

Radio France Internationale (RFI) -kanavan tutkimuksen mukaan sotilaat ovat mahdollisesti syyllistyneet kidutukseen ja mielivaltaisiin teloituksiin. Pääkaupunki Banguissa toimiva diplomaatti kertoo, ettei venäläisten toimista uskalleta puhua ääneen. Hänen mukaansa ”kaikki tietävät heistä, mutta joutuvat teeskentelemään, etteivät he ole paikalla”.

Venäjän suurlähetystön mukaan maassa on reilut 500 kouluttajaa, jotka eivät osallistu sotatoimiin.

Mainos