Vuosi on alkanut Saksassa varovaisissa tunnelmissa

Yritysjohtajien odotukset lähikuukausien kehityksestä ovat aiempaa heikompia.

Saksassa yritysjohtajien mielialat ovat tutkimuslaitos Ifon mukaan hieman laskeneet vuoden alussa.

Mielialojen lasku johtuu aiempaa heikommista odotuksista. Ifon kyselyssä tammikuussa yritysten näkemykset nykytilanteestaan paranivat hiukan, mutta odotukset lähikuukausien kehityksestä heikkenivät.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ifo arvioikin, että Saksan talous on aloittanut vuoden varovaisissa tunnelmissa.

Teollisuudessa kuitenkin näkyy merkkejä elpymisestä, ja yritysten mielialat ovat parantuneet merkittävästi. Varsinkin näkemykset nykytilanteesta ovat vahvistuneet, mutta myös odotukset lähitulevaisuudesta ovat aiempaa vähemmän pessimistisiä.

Sen sijaan palvelualoilla Ifon barometri on pudonnut selvästi. Yritykset ovat hiemen aiempaa tyytyväisempiä nykytilanteeseensa, mutta odotukset lähikuukausien kehityksestä ovat notkahtaneet.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Myös tukkukaupassa mielialat ovat nousseet. Sekä arviot nykytilanteesta että odotukset tulevasta paranivat joulukuusta. Sen sijaan vähittäiskaupassa ollaan varautuneempia.

Rakennusalalla barometri laski sekä arvioissa nykytilanteesta että odotuksissa lähikuukausien kehityksestä.

Ifon mittaaman yritysbarometrin indeksi laski tammikuussa 95,9 pisteeseen joulukuun 96,3 pisteestä.

Mainos