Vuorotteluvapaan ehtojen kiristämisestä on sovittu hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen kolmikantaisessa työryhmässä. SAK, STTK ja Akava ovat hyväksyneet ratkaisun.
– Ratkaisu hankaloittaa vuorotteluvapaan käyttöä asettamalla kohtuuttomia rajoituksia sijaiseksi pääsylle, JHL:n toimialajohtaja Teija Asara-Laaksonen sanoo.
Sijaiseksi saisi vastedes palkata vain sellaisen työttömän, jolla on takanaan yhteensä 90 päivän työttömyys 14 kuukauden aikana. Nykyisin riittää yhdenkin päivän työttömyys.
– Tämä kiristys asettaa eri alat hyvin erilaiseen asemaan, perusteetta. Julkisissa sosiaali- ja terveyspalveluissa vuorotteluvapaan käyttö vaikeutuu merkittävästi, sillä sijaispulaa on jo muutenkin. Kuukausia työttömänä olleita päteviä sijaisia on vaikea löytää, Asara-Laaksonen perustelee liiton nihkeää kantaa.
Pitemmän työttömyyden vaatimus ei koskisi alle 25-vuotiaita, alle 30-vuotiaita vastavalmistuneita eikä yli 55-vuotiaita. Heille riittäisi edelleen yhden päivän työttömyys.
– Nyt otettiin taka-askel. Pitää olla valmis ottamaan kaksi askelta eteenpäin, jotta tämä tärkeä mahdollisuus ottaa tauko raskaista töistä tai elämäntilanteen takia olisi jatkossakin mahdollinen. Uuden käytännön vaikutuksia täytyy seurata erittäin tarkasti, Asara-Laaksonen vaatii.
SuPerin Paavolan mukaan vuorotteluvapaalle pääsyllä on ollut ehdottomasti positiivinen vaikutus työssä jaksamiseen.
– Mikäli hengähdysmahdollisuutta ei ole, yhä useampi hoitaja päätyy sairauslomalle ja ennenaikaisesti eläkkeelle. Vuorotteluvapaalle pääsyn edellytysten tiukentaminen on siten täysin ristiriidassa työssä jaksamisen tukemisen ja työurien pidentämisen tavoitteiden kanssa, Paavola sanoo.
Hänkin muistuttaa, että 90 päivää työttömänä olleita lähi- ja perushoitajia on vähän, vaikka työttömyysajan tarkastelujakso ulottuisi 14 kuukauteen.
Alle 25-vuotiaat ja alle 30-vuotiaat vastavalmistuneet jäävät muutosten ulkopuolelle. Heihin sovelletaan jatkossakin nykyistä yhden päivän työttömyysedellytystä. Käytännössä kuitenkin nuoria otetaan nihkeästi kokeneiden vuorotteluvapaalle haluavien tilalle.
– Minusta on ikävää, että yhteiskunnassa heikennetään vuorotteluvapaaehtoja ja samaan aikaan tuskaillaan työssä jaksamisen ja työurien kanssa. Nyt hyväksytty esitys vaatii todella tiukkaa seurantaa siitä miten se vaikuttaa sosiaali- ja terveysalalla vuorotteluvapaan toteutumiseen, Tehyn edunvalvontajohtaja Jukka Maarianvaara sanoo.