Yhdistyksen mielestä tulorajatarkistus lisäisi kohtuuttomasti taakkaa, jota pienituloiset joutuvat kantamaan tulevista leikkauksista.
Vuokralaiset ry:n mukaan tulorajatarkistusta ei pitäisi ottaa käyttöön kasvukeskuksissa useista syistä.
Yhdistyksen mukaan tulorajatarkistus ei kannusta asukasta kehittymään työmarkkinoilla, koska pienikin tulorajojen nousu voi johtaa kodin menettämiseen. Kodin sijainti vaikuttaa laaja-alaisesti aina myös lasten hoitopaikkoihin ja koulun käyntiin.
– Hallitus tavoittelee normien purkamista, mutta tulorajanormi on uusi normi, joka lisää työvoimakustannuksia ja siten asumisen kustannuksia, jotka jo nyt ovat kasvukeskuksissa kohtuuttoman korkeat. Asukkaat maksavat vuokrissa kaikki asumisen kustannukset, Vuokralaiset muistuttaa.
Vuokralaiset ry:n puheenjohtaja Sirkka-Liisa Kähärän mielestä tulorajanormin sijaan tarvitaan toimenpiteitä, jotka lisäävät asuntotuotantoa.
Niin ikään Vuokralaiset arvelee, että segregaatio lisääntyy eli alueet eriarvoistuvat, mitä pidetään yhteiskunnan kehittymisen kannalta vaarallisena ilmiönä.
Viidenneksi Vuokralaiset katsoo, että vuokra-asumisen maine tasavertaisena asumismuotona heikkenee.
– Vuokra-asumisen leimautuminen vain köyhimpien asumismuodoksi vie Suomea kohti luokkayhteiskuntaa.
Sirkka-Liisa Kähärän mukaan nykyisissä ARA-kohteissa asuu eri tulotasoilla olevia asukkaita, mikä on todettu yhteiskunnan kannalta hyväksi asiaksi.
– Siksi on käsittämätöntä, että hallitus ehdottaa toimenpidettä, jonka sekä asukkaat, kiinteistöjen omistajat että yhteiskuntapoliittiset asiantuntijatahot kokevat erittäin haitalliseksi. Vuokralaisten piirissä ehdotus koetaan jopa kiusaamiseksi, hän sanoo.
Kähära puhui perjantaina Vuokralaispäivillä, jotka ovat keränneet koolle noin 200 osallistujaa ympäri maata. Vuokralaispäivät avaa asuntoasioista vastaava maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.).