VTV:n luottamusmies kiitollisena: Tämä on ollut raskasta aikaa

Eduskunnan kansliatoimikunta esittää tarkastusviraston pääjohtajan Tytti Yli-Viikarin irtisanomista.
Valtiontalouden tarkastusviraston pääjohtaja Tytti Yli-Viikari. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Valtiontalouden tarkastusviraston pääjohtaja Tytti Yli-Viikari. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Eduskunnan kansliatoimikunta on päättänyt esittää eduskunnan täysistunnolle Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) pääjohtajan Tytti Yli-Viikarin irtisanomista virastaan.

– VTV:n luottamusmiehenä kiitän eduskunnan kansliatoimikuntaa. Tämä on ollut raskasta aikaa henkilöstölle, VTV:n johtava tilintarkastaja, luottamusmies Pasi Tervasmäki kirjoittaa Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eduskunnan täysistunto päättää Yli-Viikarin irtisanomisesta huomenna keskiviikkona kello 10 alkavassa täysistunnossa.

Eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen (kesk.) sanoi tiedotustilaisuudessa, että kansliatoimikunnan mukaan luottamus Yli-Viikarin edellytyksiin ja kykyyn toimia VTV:n pääjohtajana on kokonaisuutena arvioiden romahtanut.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vehviläinen totesi kuitenkin, että Yli-Viikarin palaaminen VTV:n ylijohtajan virkaan, joka Yli-Viikarilla yhä on, on VTV:n päätettävissä. Eduskunta ei voi päättää asiasta.

LUE MYÖS:
”Luottamus romahtanut” – kansliatoimikunta esittää Tytti Yli-Viikarin irtisanomista

Mainos