Koronatilanteen vuoksi VR on päättänyt kaukojunaliikennettä koskevista lisäsupistuksista. Taustalla on matkustajamäärien jatkunut romahdus ja Suomen hallituksen linjaus tarpeettoman vapaa-ajan matkustuksen välttämisestä.
VR jatkaa kuitenkin tärkeimpien junavuorojen liikennöimistä, turvaten välttämättömän työ- ja asiointimatkustamisen ja varmistaen siten myös yhteiskunnan kriittisten alojen toiminnan.
Liikennettä kokonaisilla yhteysväleillä ei lopeteta. Nyt päätetyt supistukset ovat voimassa 4.-24.5. VR kertoi jo aiemmin 14.4. voimaan tulevista kauko- ja lähiliikenteensä noin 15 prosenttia supistuksista sekä yöjunien ja Venäjän liikenteen tauolle jäämisestä.
Koronatilanteen vuoksi junien matkamäärät ovat laskeneet noin 90 prosenttia sekä VR:n kauko- että lähiliikenteessä.
Vaikka liikennöitävät junavuorot kulkevat lähes tyhjinä, jatkaa VR runsaalla kalustomäärällä ajamista. Junissa on siis hyvin tilaa matkustaa väljästi, turvaväli huomioiden. Markkinaehtoisten vuorojen ajaminen romahtaneilla asiakasmäärillä maksaa VR:lle supistetulla liikennöintimäärälläkin useita miljoonia euroja viikossa.
Lisäsupistukset voimaan 4.5.
VR kertoi jo aiemmin 14.4. alkavista, kauko- ja lähijunaliikennettään koskevista supistuksista. Nyt päätettyjen muutosten myötä kaukoliikenteen supistukset nousevat toukokuussa yli 40 prosenttiin.
Lisäsupistukset ovat voimassa 4.-24.5. ja koskevat sekä VR:n omaa markkinaehtoista liikennettä, VR:n ja liikenne- ja viestintäministeriön sopimaa ostoliikennettä, että VR:n yksinoikeutensa vastineeksi ajamaa tappiollista velvoiteliikennettä. Päätökset osto- ja velvoiteliikenteen supistamisista on tehty yhdessä liikenne- ja viestintäministeriön kanssa.
Venäjän liikenne, eli Helsingin ja Pietarin välillä liikennöivä Allegro-juna sekä Helsingin ja Moskovan välillä liikennöivä Tolstoi-juna jäivät toistaiseksi tauolle jo 18.3. alkaen. Myös yöjunaliikenne jäi tauolle jo aiemmin: Kolarin yöjunien osalta 29.3. alkaen ja muun yöjunaliikenteen osalta 6.4. alkaen.
VR:n Etelä-Suomessa liikennöivien lähijunien (R-, D-, T-, G-, Z- ja M-junat) vuoroihin ei tule uusia muutoksia. Jo aiemmin VR kertoi lähijunaliikennettä supistettavan noin kymmenen prosenttia 14.4. alkaen. Nämä muutokset toteutetaan pääosin harventamalla vuorovälejä Helsingin ja Riihimäen sekä Lahden ja Riihimäen välisessä lähijunaliikenteessä.
Supistukset eivät vaikuta VR:n operoimaan pääkaupunkiseudun HSL-lähijunaliikenteeseen, vaan se jatkuu normaalina.
Päätökset kesän aikataulujen osalta tehdään myöhemmin, yhdessä liikenne- ja viestintäministeriön kanssa.
Tarkemmat tiedot junavuorojen muutoksista löytyvät verkkosivuiltamme osoitteessa vr.fi/liikennetilanne.