Kotimaan kaukojunissa on VR:n mukaan tehty tänä vuonna 6 prosenttia enemmän matkoja viime vuoteen verrattuna. Syyskuussa kaukoliikenteessä tehtiin yli miljoona junamatkaa.
Helsingin ja Oulun välisellä reitillä matkustus kasvoi 15 prosenttia. Helsingin ja Kuopion välinen reitti kasvatti suosiotaan 11 prosenttia, ja Helsingin ja Joensuun välinen reitti 8 prosenttia.
Kesän ratatyökauden jälkeen myös täsmällisyys on VR:n mukaan parantunut selvästi, ja lähes 86 prosenttia kaukoliikenteen junista kulki aikataulussa.
VR aloittaa joulukuussa 46 uutta viikottaista junavuoroa. Esimerkiksi Oulun ja Tampereen välille tulee 12 uutta vuoroa.
– Joulukuussa aloitettavat uudet vuorot tuovat lisää valinnanvaraa kasvavalle Oulu-Helsinki-reitille vaihtoyhteyksien kautta. Jatkossa Oulusta pääsee iltajunalla Tampereelle sunnuntaista perjantaihin ja Tampereelta puolestaan aamujunalla pohjoiseen päin maanantaista lauantaihin, kertoo suunnittelujohtaja Juho Hannukainen tiedotteessa.
Helsingistä Kouvolan kautta Kuopioon lisätään myös 10 uutta vuoroa ja vilkkaalle rantaradalle tuodaan kaksi uutta vuoroa perjantai-iltaan.
– Helsingistä maanantaista torstaihin ja lauantaisin klo 6 lähtevällä vuorolla pääsee nyt myös Mikkeliin aamulla, mitä on toivottu vuosia. Lisävuoroille olisi kysyntää erityisesti pää- ja rantaradan työmatkaliikenteessä, mutta valitettavasti vapaata ratakapasiteettia ei näihin suosituimpiin aikoihin ole enää tarjolla, Hannukainen painottaa.
Riihimäen kolmioraiteen toimivuutta matkustajajunille kokeillaan lauantaisin yhdellä vuoroparilla. Yhteys palvelee matkustajia Tampereen ja Kouvolan lisäksi myös Lahdesta ja Hämeenlinnasta.
– Haluamme kokeilla matkustajajunien liikennöintiä kolmioraiteen kautta, sillä se mahdollistaa suoran junayhteyden Tampereelta Lahden kautta aina Kouvolaan asti. Nykyisin tämä vaatii junan vaihdon Riihimäellä. Suora yhteys parantaa matkustuksen sujuvuutta, nopeutta ja mukavuutta, Hannukainen kertoo.