Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi Yhdysvaltain kongressille pitämässään puheessaan, että Venäjän hyökkäys on johtanut pahimpaan sotaan sitten toisen maailmansodan.
– Eurooppa ei ole nähnyt tällaista terroria 80 vuoteen, hän totesi videopuheessaan.
Hänen mukaansa Venäjän pysäyttämiseksi tarvitaan lisää tukea Yhdysvalloilta.
– Uusia pakotteita tarvitaan jatkuvasti, joka viikko, kunnes venäläinen sotakone pysähtyy.
Hänen mukaansa uusia sanktioita on asetettava venäläisille poliitikoille. Hän kehoitti myös amerikkalaisia yrityksiä poistumana välittömästi Venäjän markkinoilta.
– Pyydän varmistamaan sen, etteivät venäläiset saa penniäkään ihmisten tuhoamiseen Ukrainassa.
Zelenskyi toisti jälleen vaatimuksensa Ukrainan ilmatilan sulkemisesta ja valvomisesta.
– Onko humanitäärinen lentokieltoalue liikaa pyydetty? Jos se on liikaa pyydetty, tiedätte millaisia puolustusjärjestelmiä tarvitsemme, presidentti esitti vaihtoehdoksi lentokoneiden antamista Ukrainalle.
Nato on toistaiseksi torjunut lentokieltoalueen perustamisen, koska sen pelätään johtavan sotatoimiin puolustusliiton ja Venäjän välille.
Ukrainan presidentti vetosi puheessaan Yhdysvaltain presidentti Joe Bideniin.
– Sinä olet suuren kansakuntanne johtaja. Toivon sinun olevan maailman johtaja. Maailman johtajana oleminen tarkoittaa, että olet rauhan johtaja, Zelenskyi sanoi.