Volkswagenin skandaalilla ei ole Ifon mukaan ollut vaikutusta Saksan autoteollisuuteen. Laitoksen mittaama autoteollisuuden suhdanneindeksi on päinvastoin jatkanut lokakuussa nousuaan.
Sekä näkemykset nykytilanteesta että odotukset tulevaisuudesta ovat autoteollisuudessa parantuneet, ja yritykset suunnittelevat Ifon mukaan tuotantonsa lisäämistä. Ainoastaan odotukset viennin kasvusta ovat jääneet vähiin.
Ifon mittaama Saksan koko teollisuuden ja kaupan suhdanneindeksi laski hiukan lokakuussa syyskuuhun verrattuna.
Yritykset tyytyväisyys nykyiseen taloustilanteeseensa oli lokakuussa hieman syyskuuta huonompi, mutta toisaalta odotukset liiketoiminnan tulevasta kehityksestä paranivat edelleen.
Ifon mukaan Saksan talous on osoittaunut huomattavan vakaaksi ajatellen tämän syksyn lukuisia haasteita.