– Me odotamme rakentavampaa lähestymistapaa. Me emme odota, että pystyisimme ratkaisemaan kaikkia ongelmia, tai että Yhdysvallat välittömästi hylkäisi Naton laajentumista koskevat suunnitelmat tai kalustonsa siirtämistä lähemmäksi rajojamme, Vladimir Putinin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi keskiviikkona.
Hän kommentoi lausunnossaan Yhdysvaltojen presidentinvaihdosta. Donald Trump vannoo presidentin virkavalansa 20. tammikuuta.
Trumpin diileihin pyrkivän politiikan ja edeltäjäänsä myönteisemmän suhtautumisen Venäjään on pelätty mahdollistavan sopimuksen etupiirijaosta, jolla Naton ulkopuoliset Euroopan maat, kuten Suomi, jätettäisiin keskinäisellä sopimuksella Naton ulkopuolelle.
Peskovin lausunto on julkinen osoitus siitä, että Venäjän tavoitteena on saada aikaan yhteisymmärrys Naton laajentumisen estämisestä.
Peskovin mukaan Venäjän ja Yhdysvaltojen kommunikaatio on tällä hetkellä Barack Obaman presidenttikauden lähetessä loppuaan täysin jäissä. Yhdysvaltain ulkoministeriö kiisti väitteen.