Viroon pian uusi presidentti, valinnasta tulossa mutkikas

Viron parlamentti Riigikogu aloittaa maan uuden presidentin valinnan viikon päästä maanantaina.

Viron presidentiksi valittavan on saatava Riigikogun 101 kansanedustajasta äänet 68:lta.

Jos näin ei tapahdu, presidentin valinta siirtyy 24. syyskuuta kokoontuvalle valitsijamiesten neuvostolle. Siinä on kansanedustajien lisäksi kaupunkien ja kuntien edustajia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Valinnan uskotaan siirtyvän Riigikogulta neuvostolle myös tällä kertaa. Edessä lienee neuvotteluita ja erilaisia vaiheita puolueiden kesken.

Presidenttiehdokkaan nimitykseen tarvitaan 21 kansanedustajaa. Tämän rajan on ylittänyt kolme ehdokasta.

Isänmaan ja Res Publican liitto sekä Vapaapuolue ovat asettaneet ehdolle entisen oikeuskansleri Allar Jöksin.

Reformipuolue on asettanut ehdolle entisen pääministerin ja EU-komissaari Siim Kallaksen.

Keskustapuolue on asettanut ehdolle entisen opetusministeri Mailis Repsin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mielipidekyselyissä suurta suosiota on nauttinut ulkoministeri Marina Kaljurand. Sosialidemokraatit ovat ilmaisseet tukensa puhemies Eiki Nestorille. Konservatiivipuolue tukee puheenjohtajaansa Mart Helmeä.

Postimees-lehti tavoitti presidenttikyselyynsä 91 Riigikogun jäsentä, joilta kysyttiin heidän ykkös- ja kakkossuosikkiaan presidentiksi. Eniten tukea sai Siim Kallas: häntä kannatti ensimmäisenä tai toisena vaihtoehtona 50 kansanedustajaa.

Viron nykyinen presidentti Toomas Hendrik Ilves jättää tehtävän, jossa hän on toiminut kaksi virkakautta.

Mainos