Viron puolustuksessa kuohuu, pääministeri hämillään syytöksistä

Puolustusministeriöstä eronneen virkamiehen mukaan Kaja Kallaksen hallitus laiminlyö puolustusta.
Viron pääministeri Kaja Kallas sotaharjoituksessa Pärnussa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Viron pääministeri Kaja Kallas sotaharjoituksessa Pärnussa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Viron puolustusministeriön kansliapäällikkö Kusti Salm ilmoitti keskiviikkona eroavansa tehtävästään ennenaikaisesti.

Puolustusministeriön ylin virkamies arvostelee Postimees -lehdessä pääministeri Kaja Kallaksen hallitusta.

Hänen mukaansa Kallaksen hallitus on ollut saamaton Viron puolustuskyvyn kehittämisessä. Hän korostaa erityisesti sitä, että hallitus ei ole tehnyt päätöstä ostaa ammuksia 1,6 miljardilla eurolla. Ammusvaje on hänen mukaansa kriittinen.

– Olen tullut siihen johtopäätökseen, ja uskoakseni puhun koko puolustusministeriön johdon puolesta, ettemme tee tällä hetkellä tarpeeksi maanpuolustuksen kehittämiseksi ja sotilaallisen uhkan torjumiseksi. Olen sitä mieltä, että nykyisessä yhä kiristyneessä turvallisuustilanteessa tämä on tulella leikkimistä Viron valtion tulevaisuuden suhteen, Kusti Salm syyttää hallitusta.

Viron puolustusvoimien komentaja, kenraali Martin Herem erosi myös hiljattain tehtävästään kesken kauden. Kansliapäällikkö kertoo puhuneensa Heremin kanssa hallitukselle jatkuvasti siitä, Virolla on kriittinen pula ampumatarvikkeista ja varusteista.

Poimintoja videosisällöistämme

– Olemme puhuneet tästä tuloksetta, Salm toteaa.

Pääministeri Kaja Kallas kuvaili torstaina tiedotustilaisuudessa kansliapäällikön esittämää arvostelua ”käsittämättömäksi”. Syytöksiin on hänen mukaansa jopa vaikea vastata.

– En minä tai hallitus ansaitse tätä kritiikkiä, pääministeri sanoi Postimees -lehden mukaan.

– Olemme päättäneet investoida 1,6 miljardia euroa maanpuolustukseen. Olemme tehneet kaikkemme lisätäksemme Viron puolustuskykyä ja investoineet enemmän kuin mikään muu hallitus. Olen tietysti samaa mieltä siitä, että meidän on tehtävä enemmän, hän jatkoi.

Viron ulkoministeri Margus Tsahkna torjui tiedotustilaisuudessa arvostelun.

– Olemme kaksinkertaistaneet puolustusmenomme. Teemme enemmän kuin muut maat.

Mainos