Viron asevoimien komentaja: Ukrainan taistelu on meidän taistelumme

Viron puolustusvoimien komentaja antaa tukensa Ukrainan hallitukselle Ukrainan kriisissä.

Viron puolustusvoimien komentaja totesi maanantaina, että Ukrainan on taisteltava puolustaakseen niitä arvoja, jotka toimivat perusedellytyksenä myös Baltian maiden vapaudelle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ukrainan taistelu on meidän taistelumme ja on tärkeää, että Ukrainan tukeminen jatkuu, jotta maa voi puolustautua Venäjän aggressiota vastaan, kenraaliluutnantti Riho Terras sanoi Kiovassa järjestetyssä kokouksessa, johon osallistui Ukrainan puolustusministeri ja Ukrainan pääesikunnan kenraaleita.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kenraaliluutnantti Terras korosti, että Ukrainan pitää säilyttää alueensa koskemattomuus, selviää Viron puolustusvoimien kotisivulla olevasta tiedotteesta.

Viro on toimittanut Ukrainalle apua kahden miljoonan euron edestä. Viro on muun muassa kouluttanut Ukrainan puolustusvoimien lääkintähenkilöstöä.

Mainos