Virolaismedia: Obama kutsui Tukholmaan myös Kataisen

Obaman tapaaminen Putinin kanssa peruttiin keskiviikkona.

Virolaisuutistoimisto BNS:n mukaan Yhdysvaltain presidentti Barack Obama tapaa syyskuun alussa kaikki Tukholmassa Baltian ja Pohjoismaiden pääministerit. BNS:n mukaan asiasta kertovat nimettömät diplomaattilähteet.

Obama perui keskiviikkona tapaamisensa Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa. Syynä on Venäjän myöntämä turvapaikka tietojen vuotamisesta epäillylle Edward Snowdenille.

Putinin tapaamisen sijaan Obama aikoo vierailla Ruotsissa 4.–5. syyskuuta ennen G20-maiden johtajien kokousta. Ruotsin ulkoministeriö on vahvistanut ainoastaan, että Obama tapaa Tukholmassa Ruotsin pääministeri Fredrik Reinfeldtin

Toistaiseksi kutsua Tukholmaan ei ole Suomeen tullut. Helsingin Sanomien mukaan pääministeri Jyrki Kataisen esikunnasta kerrotaan, että jos tieto pitää paikkansa, asiasta saataneen lisätietoa myöhemmin torstaina.

Mainos