Perussuomalaisten Ville Tavion mukaan kasvava järjestäytynyt rikollisuus johtuu avoimien rajojen politiikasta, poliisin voimavarojen puutteesta ja kasvavasta huumeiden myynnistä.
Aiemmin lakimiehenä toiminut Tavio sanoo omien kokemustensa lisäävän hänen huoltaan rikollisjärjestöjen kasvusta.
– Rikollisjärjestöjen kasvaessa niistä voi muodostua entistä merkittävämpi uhka keskivertokansalaisen näkökulmasta.
Tavion mukaan ulkomaalaisten määrän kasvu rikollisjengeissä ei ainakaan vähennä niiden uhkaa, vaan todennäköisesti lisää sivullisiin ohikulkijoihin kohdistuvia tapauksia.
– Paljon ulkomaalaisia jäseniä omaavan ja Suomeen rantautuneen Satudarah-kerhon jäseniä on esimerkiksi tuomittu tavalliseen kadulla kulkeneeseen pariskuntaan kohdistuneesta kaappaustyylisestä ryöstöstä, Tavio toteaa.
Hän nostaa yhtenä toimenpiteenä esiin, että rikollisjärjestön kanssa tekemisissä oleva ulkomaalainen täytyy pystyä karkottamaan maasta nykyistä helpommin.