Vihreiden entinen puheenjohtaja, kansanedustaja Ville Niinistö pitää Suomen turvapaikkapolitiikkaa häpeällisenä.
– Suomi on nyt maa, joka hajottaa perheitä mielivaltaisesti, lähettää ihmisiä suurella todennäköisyydellä hengenvaaraan tai syrjäyttää paperittomuuteen. Tämä on häpeällistä. En olisi uskonut eläväni maassa, jossa ihmisoikeudet kyseenalaistetaan, Niinistö kirjoittaa Helsingin Sanomien mielipidepalstalla.
Niinistö kirjoittaa, että ”hallitus on tehnyt syksyn 2015 pakolaiskriisistä oikeusvaltion kriisin”. Hänen mukaansa hallituksen tekemät heikennykset oikeusavun saamiseen ovat osaltaan heikentäneet turvapaikanhakijoiden oikeusturvaa. Niinistö pitää kuitenkin hätkähdyttävänä sitä, että pelkästään lainsäädännön muutokset eivät yksin selitä, miksi yhä harvempi saa kansainvälistä suojelua.
– Tutkijat ovat osoittaneet, että Maahanmuuttovirasto on kiristänyt turvapaikkalinjaansa rajusti muutamassa vuodessa. Esimerkiksi irakilaisten myönteiset päätökset ovat romahtaneet. Vuonna 2015 myönteisen päätöksen sai 86 prosenttia. Vuonna 2017 luku oli 21 prosenttia. Tämä ei perustu lainsäädäntöön eikä hakijaprofiiliin. Siksi sitä on vaikea selittää muulla kuin poliittisella ja hallinnollisella ohjauksella. Näyttökynnys on nostettu kohtuuttoman korkeaksi.
– Oikeusvaltiossa viranomaiset eivät saisi muuttaa tulkintalinjoja näin merkittävästi. Maahanmuuttovirasto ei tee mitä tahansa hallintopäätöksiä: kyse on jopa elämästä ja kuolemasta, Niinistö kirjoittaa.
Niinistö vaatii hallitusta muuttaamaan turvapaikkapolitiikkaansa.
– Nyt tarvitaan kokonaisarviointi Suomen turvapaikkalinjasta ihmisoikeuksien ja oikeusturvan toteutumisen kannalta. Siksi aikaa pakkopalautukset on keskeytettävä. On varmistettava, että jokainen saa oikeudenmukaisen kohtelun. Lakeja ja käytäntöjä on muutettava, jotta Suomi voi jälleen lunastaa paikkansa oikeusvaltiona, historian oikealla puolella.