Vihreiden entinen puheenjohtaja, europarlamentaarikko Ville Niinistö arvostelee puoluettaan kovin sanoin Twitterissä.
Niinistöä hermostuttavat leikkaukset tieteen rahoituksesta. Ex-puheenjohtaja totesi perjantaina, että pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen tiedepolitiikan ”linjattomuus on syvältä”.
– Ensin tehdään kunnianpalautus, nimetään tiedeministeri, lisätään hankerahoitusta…. Ja sitten leikataan, kun kepu nillittää ”vastuullisesta talouspolitiikasta”. Ei näin. Hankkikaa selkäranka, Niinistö ryöpytti hallitusta perjantaina.
Niinistölle kommentoidaan ironisesti, että ”toista olisi, jos puolueesi vihreät olisi hallituksessa!”.
– Toista olisi, jos puolueeni tekisi hallituksessa työnsä oikein eikä tarvitsisi hävetä, Niinistö lataa.
– Vihreät ovat sentään ilmoittaneet että eivät hyväksy tätä alustavaa kohdennusta. Vasemmiston ja demareiden syvää hiljaisuutta asiassa ihmettelen, hän jatkaa.
Ex-puheenjohtajalta tarkennetaan, mitä hän itse tekisi tilanteessa. Vaihtoehtojen joukossa väläytetään myös hallituksesta lähtöä.
– Hölmö kysymys. Ei saisi päästää läpi neuvotteluissa ratkaisuja, joita ei hyväksy. Niin yksinkertaista se on. Toki tällä kertaa asiasta ei ole vielä päätetty, koska kohdennukset alustavia ja ministereiden omia. Tämä päätetään vasta seuraavassa kehysriihessä. Joten se torjuttava, Niinistö sanoo.
– Se, että hallitus päättää tehdä tuleviin kehyksiin leikkauksia muttei samalla itse päätä niiden kohdennusta vaan antaa ne kunkin ministeriön sisäiseksi asiaksi ”alustavana” kohdennuksena, on taasen erittäin huonoa johtamista ja turhaa kohellusta. Se menee pääministerin piikkiin, europarlamentaarikko soimaa myös Sanna Marinia.
– En voi sietää sitä että oma puolueeni on ollut hyväksymässä sitä että tällaisia nyt ehdotetaan, vaikka linjaukset vasta ”alustavia”. Ja kyllä, tiedän että elpymisrahaston (kiitos EU:n) kautta tulee kertaluonteisesti satoja miljoonia tieteeseen. Mutta kehys on pysyvää rahoitusta.
Toista olisi, jos puolueeni tekisi hallituksessa työnsä oikein eikä tarvitsisi hävetä.
Vihreät ovat sentään ilmoittaneet että eivät hyväksy tätä alustavaa kohdennusta. Vasemmiston ja demareiden syvää hiljaisuutta asiassa ihmettelen. https://t.co/5swPnlaqa7
— Ville Niinistö (@VilleNiinisto) June 26, 2021
En voi sietää sitä että oma puolueeni on ollut hyväksymässä sitä että tällaisia nyt ehdotetaan, vaikka linjaukset vasta "alustavia".
Ja kyllä, tiedän että elpymisrahaston (kiitos EU:n) kautta tulee kertaluonteisesti satoja miljoonia tieteeseen. Mutta kehys on pysyvää rahoitusta.
— Ville Niinistö (@VilleNiinisto) June 25, 2021