Oppositio hiillosti kyselytunnilla hallitusta varhaiskasvatukseen mahdollisesti kohdistuvista säästöistä torstaina.
Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) kertoi viime lauantaina Helsingin Sanomille, että 25 miljoonan euron lisäsäästöjä varhaiskasvatukseen ei ole valmisteilla, eikä hän aio tuoda sellaista esitystä eduskuntaan.
Kyse on hallitusohjelman kirjauksesta, joka mahdollistaisi kunnille esikoululaisten hoidon siirtämisen kerhoille päiväkotien sijaan iltapäivisin ja aamuisin.
– Ministeri on vetänyt Hesarin [Helsingin Sanomien] toimittajaa höplästä, että tiettyjä leikkauksia ei toteuteta, kansanedustaja Ville Niinistö (vihr.) syytti kyselytunnilla.
Hän väitti, että säästöjä ei olisi poistettu. Niinistö edelleen syytti hallitusta varhaiskasvatuksen merkittävästä heikentämisestä.
Hallitus sai oppositiolta yllättäen myös kehuja, kun entinen opetusministeri, kansanedustaja Krista Kiuru (sd.) kehui Grahn-Laasosen päätöstä luopua kerhotoiminnan laajentamisesta asiassa.
Hän olisi kuitenkin halunnut kuulla, mistä vastaavat säästöt aiotaan haalia kerhotoiminnan laajentamisen sijaan.
Valtiovarainministeri Petteri Orpo vastasi Niinistön kritiikkiin toteamalla, että hallitus aikoo pitää kiinni talousohjelmastaan eli neljän miljardin euron säästötavoitteesta tulevassa kehysriihessä.
Ministeri totesi, että varhaiskasvatuksen säästöjä on erittäin vaikea saada toimimaan. Orpon mielestä on kyseenalaista, saadaanko leikkauksella aikaiseksi mitään positiivisia vaikutuksia.
Valtiovarainministerin mukaan säästökohteiden suhteen käydään normaali prosessi ministeriöiden ja valtiovarainministeriön välillä ennen kuin niistä päätetään.
Puoliväliriihessä tehdään päätökset.
– Jos siellä sisällä joku muuttuu, haetaan vaihtoehtoisia kohteita, Orpo totesi.
Orpo sanoi huolehtivansa siitä, että säästötavoitteessa pysytään kehysriihessä.