Viitanen: Asunnottomuuden ennaltaehkäisyllä parhaat tulokset

Asuntoministeri Pia Viitasen (sd.) mukaan asunnottomuuspolitiikassa on keskityttävä jatkossa entistä vahvemmin asunnottomuuden ennaltaehkäisemiseen ja huono-osaisuuden kierteen katkaisemiseen.

Tästä syystä asumisneuvontaa on Viitasen mielestä vahvistettava ja edellytyksiä kohtuuhintaiselle vuokra-asumiselle parannettava. Hän kutsui tiistaina asunnottomuuden parissa työskentelevät toimijat koolle pohtimaan asunnottomuustyön jatkoa, kun pitkäaikaisasunnottomuuden vähentämisohjelman toinen kausi päättyy ensi vuoden lopussa.

Uudessa ohjelmassa olisi Viitasen mukaan suunnattava keskeiset resurssit ennaltaehkäisyyn. Asunnottomuuteen johtavat riskit olisi tunnistettava riittävän ajoissa ja katkaistava pitkäaikaisasunnottomuuden kierre.

Viitasen mukaan asumisneuvontaa tullaan kehittämään määrätietoisesti.

Erityisesti pääkaupunkiseudulla asunnottomuuden vähentämistä vaikeuttaa lisäksi pula kohtuuhintaisista vuokra-asunnoista.

Mainos