Suomessa on lauantai-iltapäivällä odotettavissa ukkoskuuroja, kovia tuulenpuuskia ja rankkaa sadetta, erityisesti maan etelä- ja keskiosissa. Asiasta tiedottaa Foreca.
Kuurot jatkavat matkaansa lauantaipäivän edetessä itäkoilliseen.
– Alkupäivän kuurojen mentyä ohi etelässä ja lounaassa uudet sateet ovat epätodennäköisempiä, mutta muuten maan etelä- ja keskiosassa kuurosateita tulee monin paikoin. Ukkostakin voi esiintyä. Pohjois-Pohjanmaalle kuuroja leviää päivän edetessä. Lapissa tulee myös paikallisia iltapäiväkuuroja, ennustaa Forecan meteorologi Joanna Rinne.
Ukkoset yltävät loppuillasta Pohjois-Pohjanmaalle ja pohjoisimmillaan eteläiseen Lappiin asti.
Ukkosvaroitukset ovat voimassa myös sunnuntaina, erityisesi Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa sekä merialueilla. Sunnuntaista odotetaan lauantaita pilvisempää, ja myös sään odotetaan viilenevän koko maassa 15-20 asteesta 14-18 asteeseen.
Sateita, ukkosia ja puuskaista tuulta tulossa viikonloppuna⚡️! Katso ennuste!https://t.co/OV3X3Jl1C6 #forecasuomi #sää #ukkonen #kesä #elokuu
— Foreca Suomi (@forecasuomi) August 13, 2021