Elinkeinoelämän keskusliiton työelämäasioista vastaava johtaja Ilkka Oksala hämmästelee kotimaista suhtautumista koronavirusrokotusten aloittamiseen.
Muissa Pohjoismaissa rokotuksia valmistaudutaan antamaan lähes välittömästi Euroopan lääkevirasto EMA:n hyväksynnän jälkeen. Myyntilupaa odotetaan ensi maanantaina pidettävässä kokouksessa, minkä jälkeen lopullinen hyväksyntä tulisi Euroopan komissiolta tiistaina tai keskiviikkona.
Suomessa rokotusten on arvioitu alkavan vasta tammikuun puolella. HUS:n apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen sanoi Helsingin Sanomille, ettei viikko toisi ”tässä kohtaa lisäarvoa”.
– Tässä on niin monta liikkuvaa tekijää, etten näe, että viikolla voitamme yhtään mitään, Ruotsalainen totesi.
Erilainen lähestymistapa valittiin muun muassa Britanniassa, jossa rokotettiin ensimmäisen viikon aikana 140 000 kansalaista.
Ilkka Oksalan mukaan viivyttelyn hinta voi muodostua korkeaksi.
– Jos lääkäri, virkamies tai poliitikko ihmettelee, mitä merkitystä viikon tai kahden lykkäyksellä on rokotusprojektissa, hän on yksinkertaisesti vieraantunut todellisuudesta, Ilkka Oksala kirjoittaa Twitterissä.
– Viikkokin maksaa koko yhteiskunnalle inhimillisenä kärsimyksenä ja konkursseina, Oksala jatkaa.
Jos lääkäri, virkamies tai poliitikko ihmettelee, mitä merkitystä viikon, tai kahden lykkäyksellä on rokotusprojektissa, hän on yksinkertaisesti vieraantunut todellisuudesta. Viikkokin maksaa koko yhteiskunnalle inhimillisenä kärsimyksenä ja konkursseina.
https://t.co/j4dbqGs3H0— Ilkka Oksala 🇺🇦 (@IlkkaOksala) December 17, 2020