”Viiden prosentin tuottavuustalkoilla ei ole mitään merkitystä”

Teknologiateollisuus ry:n puheenjohtaja Jari Paasikivi tuhahtaa julkisen sektorin viiden prosentin tuottavuustalkoille ja ehdottaa tavoitteen asettamista 30 prosenttiin "jollakin aikajänteellä".

Paasikivi sanoo julkisen sektorin kustannusrakenteen rasittavan myös teollisuuden kustannusrakennetta ja painavan kilpailukykyä alas.

– Viimeistään nyt myös julkisella puolella pitäisi tarkastella toimintamalleja kriittisesti, jotta hyvinvointivaltio pystyttytäisiin pitämään pystyssä, hän sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mallina Paasikivi käyttää yritysten nyrkkisääntöä, jonka mukaan kolmasosa asioista on pakko tehdä. Kolmasosa asioista on hyvä tehdä sen johdosta, että niillä luodaan tulevaisuutta.

– Lopun kolmasosan olemassaolon oikeutuksen voi aina kyseenalaistaa. Sama sääntö pätee myös julkisella puolella, Paasikivi sanoo ja tuhahtaa julkisen sektorin viiden prosentin tuottavuustalkoille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sillä ei ole mitään merkitystä. Tavoite pitäisi asettaa 30 prosenttiin jollakin aikajänteellä, hän huomauttaa.

Paasikiven mukaan syksyn työmarkkinaneuvotteluissa tarvitaan liittokohtaisia sopimuksia ja lisääntyvää paikallista sopimista, ”koska eri alojen ja myös teknologiateollisuuden yritysten tilanteissa on suuria eroja”. Hän uskoo, että liittokohtaisissa sopimuksissa pystytään tekemään yrityskohtaista joustavuutta tukevia ratkaisuja, jotka kehittävät tuottavuutta. Yksi keskeinen asia on lisätä työaikajoustoja.

Näkemyksiään Paasikivi esittelee uusimman Vision haastattelussa.

Mainos