Vihreiden eduskuntaryhmää johtaa Krista Mikkonen

Vihreän liiton eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkaa joensuulainen Krista Mikkonen.

Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin helsinkiläinen Emma Kari ja toiseksi varapuheenjohtajaksi espoolainen Saara Hyrkkö.

– Vihreiden historiallisen vaalivoiton myötä eduskuntaryhmämme on suurempi kuin koskaan aiemmin. Ryhmässä on paljon osaamista ja näkemystä Suomen tulevaisuuden rakentamisesta. Suuremman eduskuntaryhmän voimin tulemme entistä vahvemmin ajamaan kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa, koulutukseen ja sivistykseen panostamista sekä köyhyyden ja eriarvoisuuden torjumista, sanoo Krista Mikkonen.

Vihreä liiton eduskuntaryhmä järjestäytyi väliaikaisesti siihen asti, kunnes hallitus on muodostettu. Ryhmän järjestäytymisestä pysyvämmin päätetään myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

Krista Mikkonen on toisen kauden kansanedustaja. Hän on toiminut kunnallispolitiikassa yli 20 vuotta ja puolueensa eduskuntaryhmän puheenjohtajana syksystä 2016 alkaen.

Emma Kari on toisen kauden kansanedustaja Helsingin vaalipiiristä. Hän on myös Vihreiden Naisten puheenjohtaja. Aiemmin Kari on toiminut vihreän liiton eduskuntaryhmän toisena varapuheenjohtajana.

Saara Hyrkkö on ensimmäisen kauden kansanedustaja. Hyrkkö on espoolainen kaupunginvaltuutettu ja kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja.

Mainos