Keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä on pöyristynyt vihreiden vaihtoehtobudjetin ja vihreiden puheenjohtajan Touko Aallon puheiden ristiriitaisuuksista.
– Elokuussa Aalto ilmoitti haluavansa uudistaa liikenteen verotusta siten, että pitkien etäisyyksien maakunnissa autoilusta tulisi halvempaa kuin kaupungeissa. Tämä on kannatettava tavoite, Kärnä toteaa tiedotteessaan.
– Vihreiden eilen julkistama vaihtoehtobudjetti kertoo kuitenkin aivan muuta. Siinä leikataan kilometrikorvauksia ja esitetään korotuksia polttoaineverotukseen. Molemmat toimenpiteet lisäävät autoilun kustannuksia erityisesti maakunnissa.
Kärnän mukaan on tärkeää, että äänestäjille puhutaan totta.
– Touko Aalto ja vihreät käyttävät nyt ”kahden citybiken taktiikkaa”. Toisaalla puheenjohtaja lupaa kymmenen hyvää ja yhdeksän kaunista asiaa maakunnille, mutta käytännön teoissaan puolue ruoskii maalaisia sääliä tuntematta. Ei näin.