Verkkouutiset kertoi keskiviikkona Helsingin kokoomusvaltuutettujen Atte Kalevan ja Matias Pajulan arvostelusta, kun kuusikaistaisen Itäväylän nopeusrajoitus on laskettu ilmeisen pysyvästi 50 kilometriin aiemmasta 70 kilometristä tunnissa. Kalevan ja Pajulan mielestä autoa tarvitsevia tavallisia ihmisiä yritetään kiusata keinolla millä hyvänsä.
Helsingin Sanomissa pääkaupungin liikennesuunnittelupäällikkö Reetta Putkonen vastaa, että autoilijoiden matkanteon on tutkittu pidentyneen 20 sekuntia. Hänen mukaansa on selkeämpää että nopeusrajoitus vaihtuu koko liittymäympäristössä eikä ”kesken matkan”.
Helsingin vihreiden valtuustoryhmän puheenjohtaja Kaisa Hernberg sanoo HS:lle, ettei Kalevan ja Pajulan kirjoitus ole ihan totta.
– Itäväylä kulkee Kulosaaren siltaa lukuun ottamatta asuinalueiden läpi. Kun nopeudet laskevat, melutasot putoavat. Samoin hiukkaspäästöt vähenevät ja aiheuttavat vähemmän haittaa asukkaille, Kaisa Hernberg toteaa HS:lle.
Kuusikaistaista Itäväylää pitäisi vihreiden ryhmäjohtajan mielestä säätää muutenkin kuin nopeusrajoituksilla, sillä ”leveä baana ei ohjaa alempiin nopeuksiin”.
– Eihän mitään nyt tehdä vain sen takia, että siitä olisi kiusaa jollekin. Se on ihan absurdi ajatus. Vähän voisi osoittaa kunnioitusta helsinkiläisiä virkamiehiä kohtaan, Hernberg sanoo,
SDP:n Helsingin ryhmäjohtaja Ville Jalovaaran mukaan ”pitäisi tutkia esimerkiksi renkaiden ääniä, että miten nopeudet vaikuttavat niihin”.
– Onko se nopeus 50 vai 70 (km/h), se ei kovin monella sekunnilla muuta perille pääsyä, Jalovaara sanoo HS:lle.