Vihreä eduskuntaryhmä tilasi eduskunnan tietopalvelulta arvion, jonka mukaan hallituksen kaavailemat säästöt vähentävät perheiden käytössä olevia tuloja jopa yli 200 eurolla kuukaudessa, uutisoi Vihreä Lanka.
Laskelmassa on huomioitu päivähoitomaksujen korotukset, lapsilisän leikkaus, kilpailukykysopimuksen tuomat maksukorotukset, terveydenhuollon asiakasmaksujen korotusten vaikutukset ja opiskelijaperheiden osalta opintotuen leikkaukset. Luvuissa on huomioitu myös tuloveron kevennykset vuosille 2017–19.
Kilpailukykysopimus synnyttää suurimmat vaikutukset, kun työn sivukuluja siirtyy työnantajalta työntekijän maksettavaksi ja julkisen sektorin lomarahoja leikataan.
Laskelmassa on kolme esimerkkiperhettä.
1. Perhe, jossa on kaksi päiväkoti-ikäistä lasta ja kaksi keskituloista (palkka 3 300 euroa kuukaudessa) aikuista, joista toinen on julkisella sektorilla. Perheen käytettävissä olevat tulot pienenevät ensi vuonna 166 euroa kuukaudessa ja 227 euroa kuukaudessa vuonna 2019.
2. Perhe, jossa 2 500 euroa kuukaudessa tienaava yksinhuoltaja, jolla yksi lapsi päivähoidossa ja toinen iltapäiväkerhossa. Perheen käytettävissä olevat tulot pienenevät ensi vuonna 63 euroa kuukaudessa ja 92 euroa kuukaudessa vuonna 2019.
3. Perhe, jossa korkeakoulussa opiskeleva pariskunta, joista toinen osa-aikatöissä (660 euroa / kk) ja lapsi päivähoidossa. Perheen käytettävissä olevat tulot pienenevät ensi vuonna 141 euroa kuukaudessa ja 150 euroa kuukaudessa vuonna 2019.
– Hallitusneuvotteluissa hallitus linjasi, ettei veroja koroteta, koska se heikentäisi ostovoimaa. Nyt ostovoiman heikennykset kohdistuvat kohtuuttomasti pieni- ja keskituloisiin lapsiperheisiin, sanoo kansanedustaja Emma Kari (vihr).
Vihreät vaativat päivähoitomaksujen korotusten perumista. Valtio voisi perustaa päivähoitomaksuihin uuden ylimmän maksuluokan ja hankkia sillä tavalla tuloja.