Viestintävirasto on selvittänyt Yleisradion ja Veikkauksen välisen yhteistyön lainmukaisuutta rahapeliarvontojen, muun muassa Lottoarvonnan osalta. Muita ohjelmia ovat Viking Lotto ja Eurojackpot.
Yleisradiolaki kieltää Yleltä mainonnan lähettämisen ja sponsoroitujen ohjelmien tuottamisen. Näiden säännösten valvonta tuli Viestintäviraston tehtäväksi vuoden alussa. Ylen ja Veikkauksen välisen yhteistyösopimuksen lainmukaisuutta alettiin selvittää heti vuoden alussa.
Ylen mukaan Veikkaus on maksanut yhtiölle noin seitsemänsadan vuotuisen arvontaohjelman tuottamisesta. Veikkauksen mukaan se maksaa nykyisessä sopimuksessa Ylelle noin kolme miljoonaa euroa vuodessa. Yhteistyö on jatkunut 42 vuoden ajan.
– Lottoarvonnassa on selvästi kyse sponsoroinnista, jonka Yleisradiosta annettu laki kieltää, linjaa apulaisjohtaja Petri Makkonen Viestintävirastosta.
Yle sanoo olevansa yllättänyt päätöksestä.
– Tämä on laittomuutta, jota on harrastettu lauantai-iltaisin kaiken kansan edessä ja kahden poliisin läsnä ollessa jo vuosikymmeniä, viestintäjohtaja Reija Hyvärinen sanoo Ylellä.
Yhtiö aikoo noudattaa viranomaisten linjausta.
Ylen on Viestintäviraston päätöksen mukaisesti lopetettava nykymuotoisten arvontaohjelmien lähettäminen syyskuun loppuun mennessä.
– Veikkaus Oy ratkaisee, miten arvonnat tämän jälkeen lähetetään, toteaa johtaja Johanna Juusela Viestintävirastosta.
Lehtitietojen mukaan MTV3 ja Nelonen ovat kiinnostuneita lottoarvonnan televisioimisesta. Ainakin MTV3 on ilmoittanut käynnistävänsä neuvottelut.