Hallitusneuvotteluihin viesti: Soten kuntalähtöisyys olisi viisasta

SDP:n ex-kansanedustajan mukaan etukäteen määritelty hallintomalli olisi myrkkyä soten onnistumiselle.

Kuntaliiton varatoimitusjohtaja, SDP:n entinen kansanedustaja Hanna Tainio esittää, että sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistus tulisi tehdä kuntalähtöisesti.

− Meillä on jo kokemusta hyvin toimivista maakunnallisista sote-kuntayhtymistä, kuten Eksotesta ja Siun sotesta. Niiden edut ovat kiistattomia. Koska kunnat ovat perustaneet ne vapaaehtoisesti, ne ovat perustuslain mukaisia. Usein lausuttu väite, että kuntayhtymät ovat perustuslain vastaisia, ei pidä paikkaansa! Hanna Tainio kirjoittaa Kuntaliiton blogissa.

− Kuntayhtymissä on ongelmia, joista suurimmat liittyvät niiden omistajaohjaukseen ja rahoitukseen. Kaikki tunnemme sanonnan sairaanhoitopiiristä, joka lähettää kunnille laskuja, jotka on pakko maksaa ja joiden syntymiseen ei voida vaikuttaa, hän lisää.

Säätytalolla työskenteleville hallitusneuvottelijoille Hanna Tainio lähettää terveiset, että mielessä kannattaa pitää juuri julkaistun ARTTU2-tutkimusohjelman loppuraportin opit.

− Suuri rakenteellinen uudistus ei onnistu yhdessä hallituskaudessa, yksi sote-malli ei sovi koko maahan ja esiin nousseet perustuslailliset ongelmat kannattaa huomioida.

− Mielestäni tuleva hallitus tekisi viisaasti, jos tukisi nyt hyvin käynnistynyttä kuntalähtöistä uudistusta. Parlamentaariselle valmistelulle on oma paikkansa. Sen pitäisi ilman ennakkoasenteita selvittää hallinnolliset vaihtoehdot ja niiden perustuslaillinen pohja, Tainio sanoo.

Hänen mielestään etukäteen määritelty hallintomalli ja aikataulu ovat ”myrkkyä onnistumiselle”.

− Jos hyvän valmistelun jälkeen päädytään esimerkiksi itsehallintoalueeseen, niin siirtyminen toimivasta kuntayhtymästä siihen ei ole iso askel. Tämän hetkisessä tilanteessa on suurta viisautta hyödyntää kunnissa oleva innostus ja asiantuntemus ja tukea sitä, Hanna Tainio sanoo.

Mainos