Vientiä halutaan suunnata uusille kasvumarkkinoille

Yritysten olisi Keskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtajan Timo Vuoren mukaan uskallettava suunnata katseensa uusille markkinoille.
Mainos - sisältö jatkuu alla

Timo Vuoren mielestä Suomen vientiä uusille markkinoille Aasiaan, Amerikkaan, jopa Afrikkaan olisi pikaisesti kasvatettava. Tällä hetkellä viennistä suuntautuu yli 70 prosenttia Eurooppaan, missä kasvu on yhä hidasta.

– Pärjääminen vieraassa kulttuurissa ei ole rakettitiedettä, mutta se ei ole kaikkien suomalaisten viejien vahvuuksia. Onnistuneen vientikaupan takana on vahva ymmärrys asiakkaan tarpeista. Jos olemme pärjänneet vuosikausia Venäjän kaupassa, pärjäämme myös muilla markkinoilla, Vuori huomauttaa tiedotteessaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yritysten vientiponnisteluita rohkaistakseen Keskuskauppakamari järjestää yhdessä ulkoministeriön ja Finncham-verkoston kanssa elo-syyskuun vaihteessa kymmenen kasvumarkkinoita käsittelevää tilaisuutta. Kyseiset markkinat eivät ole Vuoren mukaan mahdottomia, mutta ne vaativat erityisosaamista.

Mainos