Vienti ja tuonti supistuivat syyskuussa vuodentakaisesta

Syyskuun vienti jäi tänä vuonna 13 prosenttia vuodentakaisesta, mutta laskun jyrkkyys johtui osaksi vahvasta vertailukuukaudesta.

Suomen tavaraviennin arvo oli syyskuussa 4,5 miljardia euroa. Vienti laski 13 prosenttia vuodentakaisesta. Tulli kuitenkin muistuttaa, että vuosi sitten syyskuussa vienti ylsi vuoden korkeimpaan kuukausiarvoonsa.

Tänä vuonna tammi-syyskuun yhteenlaskettu vienti on vähentynyt vuodentakaisesta vain neljä prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tuonti puolestaan väheni syyskuussa yhdeksän prosenttia lähes 4,6 miljardiin euroon. Yhteenlaskettu tuonti vuoden alusta laski kahdeksan prosenttia verrattuna viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon.

Kauppatase oli syyskuussa 55 miljoonaa euroa alijäämäinen. Tammi-syyskuussa kauppataseen ylijäämää on kuitenkin kertynyt 120 miljoonaa euroa.

Kaikki päätoimialat alamaissa

Kaikkien päätoimialojen vienti oli Tullin mukaan alamaissa syyskuussa. Tärkeimmistä tavararyhmistä ainoastaan kuljetusvälineiden ja paperimassan vienti kasvoi.

Öljyjalosteiden ja värimetallien vienti väheni merkittävästi. Rauta- ja terästavaroiden viennin prosenttimääräinen jyrkkä pudotus johtui vertailukuukaudelle osuneesta suuresta yksittäisestä toimituksesta Yhdysvaltoihin.

Raakaöljyn, metallien, lääkkeiden ja teollisuuskoneiden tuonnin arvo laski, kun taas sähköteknisiä laitteita ja kuljetusvälineitä tuotiin vertailukuukautta enemmän.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vienti EU-maihin laski syyskuussa yhdeksän prosenttia ja tuonti EU:sta kolme prosenttia. Samaan aikaan vienti EU:n ulkopuolelle pieneni jopa viidenneksen ja tuonti EU:n ulkopuolelta puolestaan 17 prosenttia.

Tammi-syyskuussa vienti EU-maihin on kutistunut kolme prosenttia ja ulkokaupan vienti kuusi prosenttia. Samalla ajanjaksolla tuonti EU-maista on säilynyt edellisvuoden tasolla, kun taas tuonti EU:n ulkopuolelta on laskenut 17 prosenttia.

Syyskuussa vienti kasvoi tärkeimmistä kauppakumppaneista ainoastaan Saksaan. Vienti Yhdysvaltoihin ja Venäjälle putosi reilusti, ja laskua tilastoitiin myös Ruotsiin ja Alankomaihin. Tuonti Saksasta ja Isosta-Britanniasta suureni, kun taas tuonti Venäjältä, Ruotsista, Kiinasta ja Yhdysvalloista heikkeni.

Mainos