VR Group on ottanut käyttöön 1 300 tablettia, jotka korvaavat veturinkuljettajien tarvitsemat paperit, kuten aikataulut, työohjeet ja käsikirjat.
Panasonicin laitteet on toimittanut Kaukomarkkinat, joka myös on huolehtinut VR Groupin erityiskäytön vaatimista muokkauksista. Tableteissa on räätälöity muun muassa näytön kirkkausasetuksia ja painonappien toimintaa sekä asennettu erityinen ajotila, joka estää laitteen siirtymisen lepotilaan ajon aikana.
– Emme tarvitse papereita käytännössä enää ollenkaan. Kaikki työhön liittyvä materiaali on nyt mukana sähköisenä, kertoo veturinkuljettaja Erkki Kauranen tiedotteessa.
Aikataulujen lisäksi tabletissa näkyvät VR Groupin mukaan tilapäiset nopeusrajoitukset ja muut rataverkkoon liittyvät huomiot. Ne yhdistetään aikataulutietoon, ja veturinkuljettaja pystyy siten valvomaan oman junansa aikataulun mukaista kulkua.