Vetoomus Nokian Renkaiden osakkeenomistajille: Tinkikää osingoista työpaikkojen hyväksi

Teollisuusalojen ammattiliitto TEAMin puheenjohtaja Heli Puura esittää Nokia Renkaiden osakkeenomistajille, että nämä tinkisivät osingoista työpaikkojen hyväksi.

Nokian Renkaat ilmoitti viikko sitten yt-menettelystä, joka saattaa johtaa 150 henkilön irtisanomiseen. Heistä sata olisi työntekijöitä, jotka ovat järjestäytyneet Teollisuusalojen ammattiliittoon, loput on 50 toimihenkilöitä.

Heli Puura kertoo, että TEAM-liitossa on selvitetty Nokian Renkaiden taloudellista tilaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Yhtiö ei todellakaan ole mikään kriisiyhtiö, vaan yksi Suomen kannattavimmista teollisuusyrityksistä. Yhtiö on viimeisen neljän vuoden aikana maksanut osinkoja noin 735 miljoonaa euroa. Viime vuoden osinkoihin käytettiin 192 miljoonaa euroa, hän sanoo tiedotteessaan.

– Nyt yt-menettelyssä haetaan kahdeksan miljoonan euron säästöä ja se voi johtaa työn loppumiseen 150 henkilöltä. Nämä luvut kertovat kohtuuttomuudesta osinkojen ja työpaikkojen tai toisin nähtynä osakkeenomistajien ja palkansaajien välillä, Puura jatkaa.

– Eikö Nokian Renkailla todellakaan ole mahdollista tinkiä osingoista työpaikkojen hyväksi? Mielestäni yt-neuvotteluissa pitäisi pohtia tätäkin mahdollisuutta, hän sanoo.

Puura kiinnittää huomiota myös suomalaisten yritysten vähäisiin investointeihin kotimaassa.

– Rahaa on riittänyt osinkoihin, mutta ei tarpeeksi investointeihin. Yrityksille pitäisi tehdä houkuttelevammaksi investoida Suomeen esimerkiksi veroporkkanoilla, hän sanoo.

Puuran mukaan Nokian Renkaiden viime viikon pörssitiedotteen perusteella on syy epäillä, että yhtiö on siirtämässä tuotantoa Nokian tehtaalta Pietarin tehtaalle.

– Ensi viikolla tehdään ratkaisuja yhteiskuntasopimusprosessin jatkosta. Kaikille on varmaan käynyt selväksi, että ammattiliitot suhtautuvat hallituksen työelämälinjauksiin kriittisesti. Jatkuvat yt:t ja irtisanomiset lisäävät kriittisyyttä entisestään, Heli Puura sanoo.

Mainos