Uusi viiden vuoden vähennysaika tuli voimaan siten, että sitä sovelletaan ensimmäisen kerran vuonna 2010 syntyneisiin tappioihin. Aiemmin vähennysaika oli kolme vuotta. Näin ollen verottajan verovuodelle 2009 ja sitä aiemmin vahvistamat luovutustappiot eivät ole enää vähennettävissä.
Kaupantekopäivä – ei kauppahinnan maksupäivä – ratkaisee sen, minä vuonna luovutusvoitot verotetaan tai luovutustappio vahvistetaan.
Vuonna 2014 syntynyt luovutustappio vähennetään ensisijaisesti samana vuonna saaduista luovutusvoitoista. Kuitenkin, jos sinulla on vahvistettuja luovutustappioita vuosilta 2010–2013, vähennetään ne ennen vuonna 2014 syntynyttä tappiota. Viimeinen vuosi vähentää vuoden 2014 luovutustappioita on vuonna 2019.
Vaikka tappio olisi syntynyt esimerkiksi osakekaupasta, voidaan se vähentää kiinteistön luovutusvoitosta. Omaisuuslajilla ei siis ole merkitystä. Luovutustappion voi vähentää vain luovutusvoitoista – ei muista pääomatuloista. Luovutustappiosta ei myöskään saa alijäämähyvitystä, eikä sitä voida siirtää puolisolle.