Useimmiten arvonlisäverovelvolliset metsätalouden harjoittajat kuuluvat vuosimenettelyyn ja antavat kausiveroilmoituksen viimeistään maanantaina 2. maaliskuuta.
Kausiveroilmoituslomakkeella ilmoitetaan metsätalouden myyntien arvonlisävero ja metsätalouden ostoihin sisältyvät vähennettävät arvonlisäverot.
Jos myyntien arvonlisävero on ostojen arvonlisäveroa suurempi, erotus täytyy maksaa niin ikään viimeistään 2. maaliskuuta. Verotilille kuuluvia veroja maksettaessa on aina käytettävä verotilin viitenumeroa.
Jos ostojen arvonlisävero on myynnin arvonlisäveroa suurempi, erotuksesta syntyy palautettavaa veroa. Kausiveroilmoitus toimii myös arvonlisäveron palautushakemuksena.
Jos metsätalouden harjoittajalla ei ole ollut lainkaan arvonlisäverollista puunmyyntiä viime vuonna, mutta metsätalouteen kohdistuu menoja, tällöinkin syntyy palautettavaa arvonlisäveroa. Pienin palautusten yhteismäärä on verotilillä kuitenkin 20 euroa. Tätä pienemmät summat käytetään tulevien arvonlisäverojen maksuun.
Kalenterivuodelta annettava kausiveroilmoitus voidaan postittaa samassa kirjekuoressa metsätalouden veroilmoituksen kanssa. Jos kausiveroilmoitus lähetetään postitse riittää, että ilmoitus on lähetetty viimeisenä jättöpäivänä. Kausiveroilmoituksen voi antaa myös sähköisesti esimerkiksi Verotili-palvelun kautta.