Veroparatiisit joutuivat EU:n mustalle listalle

Talouskomissaari Pierre Moscovici vaatii maille kovia sanktioita.

Euroopan unioni on julkaissut tiukkojen neuvotteluiden jälkeen mustan listan 17 maasta ja alueesta, jotka se määrittelee veroparatiiseiksi. Mahdollisista sanktioista tullaan päättämään tulevien viikkojen aikana.

Listalle joutuivat Amerikan Samoa, Bahrain, Barbados, Grenada, Guam, Etelä-Korea, Macaon erityishallintoalue Kiinassa, Marshallinsaaret, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad ja Tobago, Tunisia ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat.

Tämän lisäksi 47 maata joutui ”harmaalle” listalle. Näiden maiden veropolitiikka ei ole unionin vaatimusten tasolla, mutta ne ovat sitoutuneet korjaamaan epäkohdat lähivuosina.

– Olemme ottaneet EU-tasolla käyttöön listan niistä maista, jotka eivät tee tarpeeksi verovälttelyn torjumiseksi, Ranskan valtiovarainministeri Bruno Le Maire sanoi Independent-lehden mukaan.

EU:n talouskomissaari Pierre Moscovicin mukaan veroparatiisien tulisi tuntea seuraukset nahoissaan.

Julkaisussa käydään läpi yksityiskohtaisesti jokaisen alueen puutteet ja laiminlyönnit. Esimerkiksi Grenada ja Yhdysvalloille kuuluva Guamin saari eivät ole ratifioineet OECD:n verotustietoja koskevaa yhteistyösopimusta. Etelä-Korealla taas on voimassa tiettyjä tahoja suosivia verojärjestelyitä, joista maa ei ole sitoutunut luopumaan vuoden 2018 loppuun mennessä.

Julkaisua edelsivät kymmenen kuukautta kestäneet neuvottelut. Ihmetystä herätti, etteivät Britanniaan kuuluvat Caymansaaret ja Bermuda joutuneet tällä kertaa mustalle listalle. EU oli aiemmin määritellyt alueet veroparatiiseiksi.

EU:n listasta päästiin sopuun vajaa kuukausi niin kutsuttujen Paratiisin paperien julkistamisen jälkeen. Massiivinen tietovuoto paljasti, että myös sadat suomalaiset ovat perustaneet yhtiöitä ja sijoittaneet varoja veroparatiiseissa toimiviin yhtiöihin.

Mainos